İSMAİL MERSİNLİ’YE SORDUK
“ Hani hep soruyorsun ya sevgili Mustafa`m; Bu kadar damar şarkıları yazan adamın çok acı çekmiş olması lazım” diye; “Ben 2 yaşımdayken babam ölmüş. Annem 18 yaşında dul kalmış. Babamın fotoğrafına tüm servetimi veririm. 12 yaşında okumak için çıktım yollara, öğretmenlik askerlik derken. Gençtim, sevdim, ama gariban diye sevdiğimi de sevdiklerimi de alamadım. 1972 yılında SON METUP YAZARKEN ELİN TİTREMEDİMİ” diye başladık. Gerisi Türk filmi gibi işte..
Tarih: 30.08.2013 16:05:06 / 1099 okunma / 0 yorum

MERSİNLİ İSMAİL KİMDİR

 

Mersinli İsmail 1950 yılında, Toros dağlarının tepesinde küçük bir Yörük köyü olan Değnek köyünde doğdu. Üçe kadar ilkokulu köyde okudu. 4 ve 5. sınıfları da Mersin’de okuduktan sonra devlet başarılı çocukları devlet yurtlarında okuturdu. Başarılı bir öğrenci olan Mersinli, Elinde tahta bavulla Antalya Aksu Öğretmen okulunun yolunu tuttu.

1969 Yılında Öğretmen olarak ilk tayini, Mersinin küçük bir kasabası olan Gülnar İlçesinin dağ köylerinde başladı ve 8 yıl o köy senin bu köy benim öğretmenlik yaptı.

 

İlk Göz Ağrısına yazdığı ‘Son Mektup’ eserini bir düğünde seslendirince orada bulunan bir plak şirketi sahibi kendisine iş teklifinde bulundu.

Mersinli İsmail, sanat hayatı boyunca 30’un üzerinde plak 3 tane longplay 26 tane kaset (albüm) yaptı.200’ün üzerinde eseri bulunuyor.


Başrollerini Necla NAZIR ile paylaştığı ‘Yoksul’, Huri SAPAN ve Yalçın GÜLHAN ile ‘Nankör’ isimli 2 tane sinema filmi yaptı.
‘Burçak Tarlası ve Esrarlı gözler’ isimli iki dizi filmi çekti.
Gerek Anadolu’da gerek Avrupa’nın bütün şehirlerinde kapalı gişe konserler verdi.

 

“Son Mektup, Mersinlinin Sunası, Baba diye diye ağlama yavrum, Gardiyan, Yarim gelin oluyor, Elindeki bebek senin mi Sunam, Ayşem oturmuşta çorap örüyor, Yarim Gelin Oluyor, Kirli mendil, Etek Sarı sen etek ten sarısın, Yunanistan Başla köpeklerini, Kızım oldu. Olmuyor gibi yüzlerce eseri hala dillerde olan Mersinli İsmail; Kendisi gibi yöresel sanatçılara fırsat tanımak için Vizon Türk kanalında Domaniçli Ali ve Kadriye Saruhanlı ile program yapıyor.

1970’li yılların başlarıydı. Yanık sesli biri çıktı oraya; “ Son mektubu yazarken elin titremedi mi? diye soruyordu… Anlaşılan kavuşmaları da mümkün değildi. Çünkü şarkının sonlarına doğru; ‘ Oğlun olursa adımı ver…. Kızım olursa adını vereceğim… Diyordu. O dönemin  sevdiğine kavuşamayan gençlerinin duygusuna  tercümanlık eden bu şarkının yazarı kimdi acaba ? O’na bu acılı türküyü yazdıran kız kimdi dersiniz?

 

Peki; “ Her kapıya varma düverler yavrum Baban yok diye söverler yavrum. kapılardan bakma kovarlar yavrum...  Sokaklarda boynu bükük ağlama, Babam gelir diye gönül eyleme. Acından ölsen de ele söyleme… dedirten derdi neydi dersiniz ?

 

Yarim gelin oluyor Bana sabır ver Tanrım! Resmini Elime alıp doya doya baktım ona. İki damla göz yaşıyla derdimi anlattım ona..

 

Peki ya; “  Yoksulun kalbi yok mu. Bize sevmek yasak mı. Gelen bir taş vuruyor; Tanrım bu yaşamak mı ? dedirten yara nedir dersiniz….

 

Peki son yıllarda Domaniç’ten ayrılmayan Mersinli İsmail’i Domaniç’e çeken ne?

Neden yıllar sonra hak ettiği yere gelen ve Vizon Türk Kanalında yaptığı; “ İkimizin Şarkısı” programını neden Domaniçli Ali ve Kadriye Saruhanlı ile paylaşıyor ?

 

Orta yaşlardaki tüm Domaniç yöresi halkı Mersinli İsmail’i bilir. En az bir türküsünü mikrofonu tutsanız ezbere okur. Salı akşamları İkimizin şarkısı programı başladı mı Domaniç’te cadde ve sokaklar boşalır. Bu program için özel evlerde toplanılır. İsmail ağabeyleri için iş yerinde vardiyasını bile değiştirenler var.

 

TÜM BUNLARI SORDUK MERSİNLİ’YE

 

DOMANİÇ GAZETESİ– İsmail Bey sizi kısaca tanıyabilir miyiz ?

 

MERSİNLİ; Ben, Mersin’de Toros dağlarının yamacında küçük bir Yörük köyünde doğmuşum. Babam daha ben iki yaşımdayken ölmüş. O’nun bir fotoğrafını getirene servetimi bağışlarım. Babasız sokaklarda dolaşmak ne demek bilir misin kardeş! Allah hiçbir çocuğun elinden babasını almasın !

Anadolu geleneği işte; 18 yaşında dul kalan anamı amcama vermişler…

 

3. sınıfa kadar köyde okudum. O zamanlar bizim köye yılda ya bir ya iki, o da yazın kamyon gelir uzaktan sadece onu görürdük. 4 ve beşinci sınıflar için Amcam beni Mersin’e gönderdi. köyden çıkış o çıkış.

 

İlkokul bittikten sonra Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Öğretmen okulunu kazandım. O zamanlar devlet başarılı yoksul çocuklar için böyle bir hak tanırdı.

 

MÜZİSYENLİK BU OKULDA BAŞLADI

Sesim güzel iyi türkü söylüyordum. Okulda öğretmenlerimin de desteğiyle 40 kişiden oluşan YURTTAN SESLER KOROSUNU kurdum.

 

Bu okulda bir kıza aşık oldum. Suna işte O Suna…

Okul bitince beni Mersin’in dağ köylerine 600 lira maaş ile öğretmen tayin ettiler. Suna ise Ankara’ya gitti.

 

Yıllarca mektuplaştık. Sonra mektuplar kesildi. Zaten ne benim tarafım Suna’yı istemeye taraf ne de Suna’nın tarafı bana razı…

 

‘Son Mektubu yazarken elin titremedi mi? ilk o dönemlerde yazıldı.

 

GERİSİ TÜRK FİLMİ GİBİ

Yazın düğünlerde saz çalar türkü söylerdim. Hatırı sayılır bir zengin beni düğüne çağırdı. İlk defa o düğünde kendi bestemi okudum. Davetliler arasında İstanbul da plak şirketi olan biri de varmış. Düğünden sonra gelip bana iş teklif etti.

 

Bu arada Suna’da evlenmiş… Ankara’da tesadüfen görmüştüm. Elindeki bebek senin mi Sunam ve Son mektupla ilk 45’lik plağımız çıktı.

 

ÇOK ŞAŞIRDIK

Plak, milyonlarca sattı. Ama en ilginci neydi biliyor musun Mustafacığım? Ben Mersinliyim. Plak İstanbul’dan çıktı satışların yüzde sekseni, Kütahya, Afyon, Eskişehir, Bursa gibi Yörüklerin çoğunlukta olduğu bölgelerde satıldı.

 

Bundan sonra çıkan tüm kaset ve CD’lerde de bu durum değişmedi.

 

Çocukluktan tanıştığımız Ferdi Tayfur ile kader birliğimiz İstanbul da da devam etti. İşler ilerleyince EL ELE adında bir plak şirketi kurduk ama yürütemedik. Ferdi Tayfur’la hala görüşürüz.

 

Ha bu arada plaklarımın neden bu yörede satıldığı ile ilgili bir araştırma yapıldı. Mantıklı bir açıklama bulunamadı.

 

BİZİ BİRLEŞTİREN YÖRÜKLÜK

 

Ama bana göre bizi bir araya getiren Yörüklüktü. Başka da bir açıklaması yok.

 

Katıldığım bir TV programında bana da program yapmam teklif edildi. Tek şartla kabul ettim. Benim gibi kıyıda köşede keşfedilmeyi bekleyen yöresel sanatçılarla program yapacaktım. Vizon Türk kanalı teklifimi kabul etti.

Bir programa iki kardeş getirdiler. Ali ve Kadriye Saruhanlı. Küçük yaşta babasız kalmış iki yetim. Onları çok sevdim. Ben de onlara programı birlikte yapmayı teklif ettim Macera öyle başladı.

Bu arada ne zaman Domaniç’ten bu topraklardan geçsem içim titrer. Saruhan kardeşler sayesinde Domaniç’i ve sizleri de tanıdım.

 

Hep soruyorsun ya Mustafacığım, “ Abi bu damar türküler, bu Domaniç sevdası ne ? diye. Damar türküleri bana yazdıran yaşadığım acılar. Domaniç’i bana sevdiren ise kanımdaki Yörüklük sevdası…..

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BULAMUR MUCİZESİ
BULAMUR MUCİZESİ
İlçemiz Muratlı köyünün bu yıl 1. düzenlediği Üzüm Festivali & BulamıRalli Etkinliklerinden video görüntüler.
TAHTALI ARABALAR YARIŞACAK
TAHTALI ARABALAR YARIŞACAK
İlçemiz Muratlı Köyünde bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1. Muratlı Köyü Üzüm Festivali için hazırlıklar tamamlanıyor. Tüm Köy Halkından yoğun bir ilgi ve destek gören Festival`de Emel ÖRGÜN ve Mustafa ORUÇ sahne alacak.
ÜZÜM FESTİVALİ VE BULAMIRALLİ HAZIRLIKLARINDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER
ÜZÜM FESTİVALİ VE BULAMIRALLİ HAZIRLIKLARINDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER
İlçemiz Muratlı köyünün bu yıl 1. düzenlediği Üzüm Festivali & BulamıRalli Etkinlikleri hazırlıklarından video görüntüler.
DOMANİÇ SÖĞÜT`TE TEMSİL EDİLDİ
DOMANİÇ SÖĞÜT`TE TEMSİL EDİLDİ
Bu yıl 733’üncüsü düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Yörük, Türkmen Dernekleri ve Federasyon ile Konfederasyon temsilcilerinin de katılımlarıyla renkli görüntülere sahne oldu. Domaniç`ten ise Şehit Saru Batu Savcı Bey ve Ertuğrul Gazi Eğitim ve Kültür Derneği yönetim kurulu üyeleri katıldı.
YAK DEDE TÖRENLE ANILDI
YAK DEDE TÖRENLE ANILDI
Osmanlı Devleti’nin Domaniç`te kuruluşunda önemli hizmetleri olan, Hoca Ahmet Yesevi`nin talebesi ve Horasan Erenlerinden Yak Dede, Domaniç ilçesine bağlı Karaköy`de türbedar Sadık Kılıç tarafından düzenlenen bir törenle anıldı.
KIRKLARELİ SEVGİ DÜNYAMIZ DERNEĞİ`NDEN KURULUŞ GEZİSİ
KIRKLARELİ SEVGİ DÜNYAMIZ DERNEĞİ`NDEN KURULUŞ GEZİSİ
Haber / Orhan SARICA
HAYME ANA`YI ANMA VE GÖÇ ŞENLİKLERİ
HAYME ANA`YI ANMA VE GÖÇ ŞENLİKLERİ
Hayme Ana`yı Anma ve Göç Şenlikleri Video Görüntüleri.
OĞUZ BOYLARINDA KINA & BEYLİK DÜĞÜN (HAYME ANA)
OĞUZ BOYLARINDA KINA & BEYLİK DÜĞÜN (HAYME ANA)
Hayme Ana Şenlikleri kapsamında düzenlenen Hayme Ana`yı Anma ve Göç Şenlikleri programının 2. günü olan Oğuz Boylarında Kına Gecesi & Beylik Düğünü Video Görüntüleri.
Güreşler 31  Ağustos’ta
Güreşler 31 Ağustos’ta
Geleneksel 655. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri, bu yıl gecikmeli olarak 31 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak.
KURULUŞTAN KURULUŞA KÜLTÜR YOLU
KURULUŞTAN KURULUŞA KÜLTÜR YOLU
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği’nin işbirliği ile Kütahya- Bilecik- Bursa-Çanakkale İllerini kapsayan “Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu” adlı bir proje hazırlamıştır.
DOMANİÇLİLER İNEGÖL’DE YÖRESEL SANATÇILARLA ÇOŞTULAR
DOMANİÇLİLER İNEGÖL’DE YÖRESEL SANATÇILARLA ÇOŞTULAR
İnegöl Kütahyalılar ve Domaniçliler Derneği tarafından düzenlenen geleneksel Kütahyalılar Festivali`nin 7’ncisi yapıldı.
MEHTER TAKIMI  KURULMADAN DAĞILDI
MEHTER TAKIMI KURULMADAN DAĞILDI
İlçemizin Folklor Hocası Hatice AYKAN tarafından Domaniç Kaymakamlığı Kültür Evi Bünyesinde kurulan İlk Mehter Takımı Çalışmalarına Belediye Düğün Salonunda yaklaşık 56 kişinin katılımıyla ve Türk Halk Oyunları Federasyonu Hakemi ve Halk Oyunları Araştırmacısı Mehmet İZMİRLİOĞLU hocalığında başlamıştı.
MURATLI ÜZÜM FESTİVALİNE HAZIRLANIYOR
MURATLI ÜZÜM FESTİVALİNE HAZIRLANIYOR
Muratlı Köyü Muhtarı Çetin KARADUMAN, Eylül ayı sonlarına doğru köyde Üzüm festivali yapacaklarını ve bunu için bir tertip komitesi hazırladıklarını duyurdu.
DOMANİÇ’E KURULUŞ GEZİLERİ TAM GAZ DEVAM
DOMANİÇ’E KURULUŞ GEZİLERİ TAM GAZ DEVAM
Kütahya Sanatçılar Derneği (KÜSAD)  başkanı ressam Bayram Yıldız, yönetim kurulu üyesi ünlü heykeltıraş ressam Nuri Fuat Öziğdeci, Kütahya otogarındaki Evliya Çelebi heykelini ve Kütahya merkezdeki Hisarlı Ahmet heykelini yapan ünlü heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy, tarihçi Hasan Efe’nin rehberliğinde Domaniç’teki Hayme Ana, İkizce Şehitliği, Ebeçamlığı, Mızıkçamı, Sarıkız gibi önemli tarihi mekanları gezdiler.
EBE ANA TÖRENLE ANILDI
EBE ANA TÖRENLE ANILDI
Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda Hayme Ana ve Ertuğrul Gazi döneminde yaşamış önemli tarihi şahsiyetlerden birisi olan Ebe Ana, Saruhanlar köyünde yapılan bir törenle anıldı.
TANITIM FİLMİMİZ

GAZETEMİZİN ÇOK BEĞENİLEN TANITIM FİLMİ

 

DOLAR
2,2450
EURO
2,8640
ALTIN
89,44
BIST
76.280
 
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Kütahya
Güneşli
Bugün
22 / 6 °C
Güneşli
Çarşamba
22 / 9 °C
Güneşli
Perşembe
21 / 8 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi