HAYME ANA TÜRBESİ ZİYARET EDİLİP DUALAR EDİLDİ

Kütahya Valisi Musa Işın, Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Domaniç Kaymakamı Muhammed Furkan Okumuş, Ak Parti Kütahya Milletvekili Mehmet Demir, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile diğer protokol mensupları, Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki Hayme Ana'nın türbesini ziyaret edip dua etti.

7-1693761539

"HAYME ANA, TÜRK KADINININ SİMGESİ OLMUŞTUR"

Vali Işın, törende yaptığı konuşmada, Hayme Ana'yı andıklarını ve aynı zamanda Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101'üncü yıl dönümünü kutladıklarını söyledi. Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Ana olduğunu hatırlatan Işın, şunları söyledi; "Hayme Ana Osmanlı Devleti'nin kuruluşundaki emeği, alın teri ve duasıyla sadece bir Oba'nın değil Saltanatın, yıllar sürecek bir İmparatorluğun kutlu anası ve Türk kadınının simgesi olmuştur. Türk kadınının Devlet yönetimindeki rolü tohumdaki yerini ve değerini gösteren en önemli sembollerinden biri olan Hayme Ana'nın yetiştirdiği evlatları bir cihan imparatorluğu kurarken aynı zamanda çağ açarak Dünya Tarihine de yön vermişlerdir. Kuruluşun ve Kurtuluş’un şehri olarak tanımladığımız Kütahya’mız da bugün Osmanlı İmparatorluğu’nun temel taşı olan Hayme Anamızı anıyoruz. Tarih boyunca göğsünde iman kalbinde vatan ve millet sevgisi olan nesillerin yetiştirilmesinde başta Hayme Ana olmak üzere Nene Hatunların, Şerife Bacıların, Kara Fatmaların ve analarımızın emeği büyüktür. Onların temsil ettiği değerler üzerine inşa edilen bir Medeniyet’ in mirasçıları olarak Malazgirt'ten başlayıp oradan Domaniç'e ve imparatorluğa uzanan kutlu hikayesini bu topraklarda yaşatmaya çalıştıkları milli ve manevi değerleri çocuklarımıza Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenliklerimizle anlatma imkanına kavuşuyoruz."

1

ŞENLİKTE HER ÇEŞİT ETKİNLİK İCRA EDİLDİ

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde sembolik göç yürüyüşünün yanı sıra Türk tasavvuf musikisi konseri, atlı okçuluk ve halk oyunu gösterilerine yer verildi. Program öncesinde, Kütahya Belediyesi Türk Halk Müziği İcra Topluluğu, Kütahya Yörük Türkmen Derneği Folklor Ekibi gösterilerini sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Dr. İrfan Açık’ın duası ile başladı.

6

Editör: Serdar Yiğit