Hemen hemen her evin baharat köşesinde bulunan zerdeçal geleneksel tıpta çokça kullanılmaktadır. Domaniçli Diyetisyen Halil Emre Göktaş, 1970'lerden itibaren sağlığa etkileri araştırılmaya başlanan zerdeçalın, günümüzde modern tıpta da sıkça kullanıldığı söyledi. 

Diyetisyen Göktaş, “Hakkında yapılan araştırmalar kan şekerini düşürdüğünü göstermiştir bununla ilgili yapılan bir çalışmada ;16 yıldır şeker hastası olan bir erkeğe günlük düzenli olarak 5 gr zerdeçal verilmiş ve kan şekerinin önemli ölçüde düzeldiği gözlemleniş.
Bunun yanı sıra serbest radikallere karşı kalkan görevi gördüğü dolayısıyla kansere karşı etkili bir takviye olabileceğini gösteren çalışmalar da mevcut.

Yeni Başhekim Görevine Başladı Yeni Başhekim Görevine Başladı

Tabii ki saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları arasında son olarak Karaciğer yağlanmasına iyi geldiği konusuna değinmeden bitirmek istemiyorum düzenli zerdeçal tüketen bireylerde yağlanma riskinin daha az görüldüğü de araştırmalarca mevcut.

PEKİ ZERDEÇALI NASIL KULLANABİLİRİZ ?

-Mevsim geçişi ile artan soğuk algınlığı vakaları ile alakalı olarak bal,zerdeçal,limon,karabiber karışımı olarak tükettiğimiz taktirde boğaz tahrişini azaltacaktır.

-Çorbaların içerisine veya pirinç,bulgurun içerisine katmak ta güzel bir alternatif olacaktır.
Faydalarını söyledik ancak kullanırken dikkatli olmakta fayda var 

-Mide ile ilgili problemi olanlar ,tansiyon problemi yaşayanlar, hamile ve emziren kadınlar ,kan sulandırıcı ilaç kullananlar tüketmeden önce hekimine danışmalıdır” dedi.