Ulusal ve uluslararası birçok ödülü bulunan iş insanı Nurşen Sanver, başta TOGG olmak üzere otomotiv, havacılık ve savunma sektörüne yüksek teknolojili ürünler üretiyor.

Nurşen Sanver kurucusu olduğu Sanver Mühendislik, kuruluşundan itibaren 16 farklı ülkeye yerli ve milli yüksek teknoloji sistemleri ihracatı gerçekleştiriyor.

Endüstriyel otomasyon alanında uzman olan mühendislik firmasının kurucu ortağı ve aynı zamanda yöneticisi olan Nurşen Sanver, ilköğretim ve lise öğretimi Kütahya'da tamamladıktan sonra Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Yoğun çalışma hayatına rağmen Marmara Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmaya devam eden Sanver, kurum içindeki çalışanlarını da yüksek lisans ve doktora yapmaya da teşvik ediyor.

Ülke TV’de yayınlanan girişimci kadınlar programında konuşan Sanver, “ Şahsım adına tesadüflere inan değil, tevafuklara inanan bir insanım. İlk işimi kurma hayalim lisede bir kimya fabrikasını ziyaret ettiğimiz genç bir kadın kimya mühendisleri ile tanışmam sonrasında gerçekleşti. Mühendislik fakültesinde iken kendi alanımla ilgili hem eğitimler aldım hem de yarı zamanlı çalışmalarda bulundum. Üniversite hayatından sonra endüstriyel otomasyon yazılımları alanında faaliyet gösteren firmalarda çalıştım. Bu çalışmalarımın yürüdüğü esnada şunu gözlemledim, projeler geliştirdiğimiz ana otomotiv ve yan otomotiv sanayisinde endüstriyel otomasyon alanında çok fazla ihtiyaçlarının olduğunu ve bu ihtiyaçların birçoğunun yurt dışından karşılandığını ve yurt dışında burada bağımlılığın fazla olduğunu gözlemledim. Açıkçası ilgimi çeken konulardı teknolojik yatırımlar, teknolojiyle ilgilenmek üretim yapmak” ifadelerini kullandı.

KADIN TOPLUMUN OMURGASINI OLUŞTURMAKTADIR

KOSGEB’den aldığı kadın girişimcilik desteği ile iş insanı serüveninin başladığından bahseden Sanver,

“İlk yıllarda sanayi ortamında bir kadın girişimciye veya bir kadın mühendisi çok alışık olunmadığı dönemlerde, iş yeri babanızdan mı kaldı? abinin yanında mı çalışıyorsunuz? kaçıncı kuşaksınız? eşinizin yanında mı çalışıyorsunuz ? gibi sorulara çok fazla maruz kalıyorduk. Bunlara ise gülerek yolumuza devam etmeyi tercih ettik.

Zamanla bir kadın olarak zorluklara keyifle bakmayı ve bu deneyimlerden ders çıkararak yoluna devam ettiiğini söyleyen Sanver, “ Doğada nasıl kimse olmadan yaşam olmaz, insanlık içinde kadın olmadan insanlığın devam etmesi çok mümkün değildir. Tüm liderlerin, başarılı insanların hayatlarına baktığımızda ve özellikle annelerin hayatlarını incelediğimizde bir kadını başarılı bir lider yetiştirebilecek cesaretine azmine hayran kalırsınız. Kadın üreterek, çocuk yetiştirerek, aile kurarak ekonominin omurgasını ve hatta toplumun omurgasını oluşturmaktadır” dedi.

İLK KADIN MÜHENDİSLİK FİRMASI

Bir kadın olarak da fırsatlara odaklanması gerektiğinin üstüne basan Sanver, “Genç girişimci kadınların önünü açarak desteklemek gerekmektedir. Başarının cinsiyeti yoktur. Başarıya giden yollar biraz daha engebeli olabilir. Ulusal anlamda tasarım, imalat, yazılım sistemleri, izlenebilirlik sistemleri alanında tek çatı altında hizmet veren ve girişimcisi yöneticisi bir kadın olan ilk mühendislik firmasıyız, ulusal anlamda bir kadın mühendisi olarak teknolojinin merkezinde olmak teknolojinin kalbinde olmak oldukça heyecan verici” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİ KADINLARA TAVSİYE

“Ne İşi Yaparsan Yap En İyi Bildiğin İşi Yap”.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara tavsiyede bulunan Sanver, “Kendi uzmanlık alanlarında maliyet analizlerini yaparak, girişimcilik serüvenlerini atılmalıdır. Günümüzde bilgi erişilebilir düzeyde. KOSGEB eğitimleri var, diğer kurumların eğitimleri var, bu eğitimlerden faydalanmalarını tavsiye ederim” diye belirtti.

Kuruluşlarından bu yana tüm iş kıyafetlerinin sol kısmında, kalplerinin üzerinde Türk Bayrağının bulunduğunu söyleyen Sanver, en büyük sebeplerinin ihracat yapılan ülkelerde Türkiye’yi tanıtmak olduğunu belirtti.

Sanver 1 Mayıs’ta Ülke Tv’de yayınlanan ‘Mustafa Karataş ile Güncel Konular’ adlı programa da katıldı.

Sanver, Ülke Tv’de Mustafa Yıldız’ın moderatörlüğü ve Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın sunduğu programda

Kendisini “güzel ülkemin okullarında yetişmiş, milli ekonomimize katma değer kazandıran, bilim ve teknoloji ışığında üreten, sürdürülebilir gelişime odaklanan, sanat ve spor zaman ayıran girişimci mühendis bir iş kadınıyım.” Şeklinde tanımladı.

Emeğinin ve çalışmanın önemini ‘ Emek ve üretmek önce ailede öğrenilir maden işçisi bir babanın , emektar bir annenin kızı olarak her zaman çalışmayı öncelikli hedefi haline getiren emekçi üreten kadın olarak yoluma devam etmekteyim.’ ifadelerini kullandı.

Ayrıca program sürecinde ‘Ülkemizin gururu TOGG’un üretim yolculuğunda bir kadın elli’  başlığı ile TOGG için sunulan teknoloji çözümlerini anlattı.

 TEK ÖRNEK FİRMA

Tasarım, imalat, robotik sistemler, görüntü işleme çözümleri, izlenebilirlik yazılımları alanlarında tek çatı altında hizmet veren ilk mühendislik firması iken sektöründe ulusal anlamda bir kadın girişimci tarafından kurulan ve yönetilen tek örnek firma olan Sanver Mühendislik, Togg araçlarının su sızdırmazlığını kalite normlarına uygun şekilde kontrolünü sağlıyor.

YÜKSEK TEKNOLİJİLİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

Otomotiv, havacılık ve savunma sektörüne yüksek teknolojili ürünler geliştiren Domaniçli iş kadını Nurşen Sanver tarafından 2010 yılında girişimcilik desteği ile Bursa’da kurulan Sanver Mühendislik, oluşturduğu kurumsal yapıyla, global otomotiv, havacılık ve savunma sektörüne yüksek teknoloji içerikli üretim hatları, robotik sistemler, test sistemleri ve otomasyon yazılımı alanlarında anahtar teslim hizmetler sunuyor.

TOGG’DAN SU SIZMAZ

İşletme, Togg Akıllı Cihaz için geliştirdiği Dinamik ve Statik Su Testi Tesisi ile WCM standartlarına uygun projeler tasarladı ve imal ederek bu projeleri uygulamaya geçirdi. Geliştirilen bu tesislerde ülkemizde üretilen ilk akıllı cihazlar olan Togg araçlarının Dünya Test Normlarına uygun sızdırmazlık testleri yapılıyor.

TÜM HATLARIYLA SU SIZDIRMAZLIĞI KONTROLÜ YAPILIYOR

Geliştirilen Statik Su Testi Tesisi tam kapasiteye sahip.  Bu istasyonlarda üretilen akıllı cihazlar farklı süre boyunca, değişken su yoğunluğunda sızdırmazlık testine tabi tutuluyor. Test sonrası ise sistemde uygulanan kurutma sistemi sayesinde araç kurutma işlemi otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Bu sayede aracın tüm hatlarıyla su sızdırmazlığı kontrol ediliyor. Üretilen tüm araçların su sızdırmazlığı kalite normlarına uygun kontrolü sağlanıyor.

Dinamik Su Testi Tesisi, aracı dokuz farklı pozisyon ve açılarda hareket ettirerek her pozisyonda farklı sürelerde stabil veya değişken yoğunlukta testler gerçekleştiriyor. Bu sayede aracın farklı yol koşullarında ve farklı park pozisyonlarında tüm hatlarıyla su sızdırmazlığı kontrol ediliyor. Ayrıca statik su tesisinden farklı olarak bu tesiste batarya teknolojisinin su sızdırmazlığı da kontrol edilerek üretimi gerçekleştirilen araçların sızdırmazlık kalite normlarına uygunluğunun kontrolü sağlanıyor. Tüm testler sonrasında özel olarak tasarlanmış hareketli kurutma sistemi sayesinde aracın test sonrası kurutma işlemleri otomatik sistemlerle gerçekleştiriliyor.

TOGG’DA YER ALMAK ONUR VERİCİ

Sanver Mühendislik Genel Müdürü Nurşen Sanver, işletmenin gelişim süreci ve Togg Akıllı Cihazları ile ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu;

“Kuruluşumuzdan itibaren Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyoruz. Üniversite - sanayi iş birliği kapsamında Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Teknoloji Transfer Ofisleri ile akademik çalışmalar yürütüyoruz. KOSGEB ve TÜBİTAK projelerimizi ise patent ve faydalı model çıktıları ile taçlandırıyoruz.

Bu çalışmalarımızla birlikte 2020 senesinde Ar-Ge faaliyetlerimiz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tasarım Merkezi unvanını almaya hak kazandık.

2022 senesinde kendi alanımızda ulusal çapta iki adet birincilik ödülümüz, uluslararası ise sürdürülebilirlik alanında bronz ödüllerimiz mevcut.

2023 senesine geldiğimizde, kuruluşumuzdan itibaren 16 farklı ülkeye yerli ve milli üretimler ile yüksek teknolojili sistemlerin ihracatını gerçekleştirebilmenin gururunu yaşıyoruz.               

Her geçen gün büyümeye devam eden bir firma olarak; müşteri odaklı tasarım, imalat, yazılım özetle anahtar teslim projeleri ile otomotiv, savunma ve havacılık sektörlerine hizmet sunmaya devam eden önemli mühendislik firmalarından olmayı başardık

Firmamızı kurduğumuz günden itibaren çalıştığımız tüm kurumsal firmalar ile iş birliğimiz hala sürmekle beraber; yapmış olduğumuz mühendislik çalışmalarımızın vermiş olduğu güvenle bir çok yerel müşterimizin global kuruluşları ile çeşitli projeler üretiyoruz. Örneğin; Valeo Türkiye ile başlayan serüvenimiz Valeo İtalya, Meksika, Hindistan, Çin ve İspanya ile devam etmektedir. Bakıldığında Meksika’daki potansiyel müşteriye ulaşmak oldukça zor olmasına rağmen bu başarıyı lokal müşterilerimizdeki memnuniyeti ve hizmet kalitesini en üst seviyede tutarak inovatif mühendislik çalışmalarımız ve en önemlisi başarıya inanan ekip ruhumuz sayesinde başardık.

Ülkemizin gururu Togg Akıllı Cihaz’ın üretim yolculuğunda bulunmak, otomotiv sektöründeki deneyimlerimizi içeren test tesisi projelerinde yer almak, Türkiye’nin rüyasına inananlar ve başarıya odaklananlar arasında olmak gurur verici.

Togg’u sadece bir otomotiv olarak tanımlamak inovasyon odaklı çalışmaları bir çerçeveye sığdırmaya çalışmaktır. O yüzdendir ki, Togg alanında uzman mühendislerin fütüristlik düşüncelerinin eseridir.

Tasarım, imalat, otomasyon ve izlenebilirlik yazılımları ile anahtar teslim gerçekleştirdiğimiz projeler sayesinde Togg dünyasında emeğimizin yer alması bizler için onur vericidir.

Başarının anahtarı “İnanmanın engebeli yollarından geçer”. Sanver Mühendislik olarak her zaman kendimizi “Mühendisliğin Çözüm Noktası” olarak tanımlıyoruz.

En büyük destekçisinin ailesi olduğunu anlatan Sanver, her zaman desteğini sunan ailesine özellikle çalışmanın, üretmenin önemini öğrendiği babası Osman Yamaner’e sonsuz teşekkürler sunmaktadır.

Editör: Serdar Yiğit