HALA İZLERİ DURUYOR
Uluyol'un Safa-Çukurca arasındaki bölümünde, taşlar üzerinde hala tekerlek izleri görülebiliyor. Geçmişin izlerini taşıyan bu tarihi yol, Bursa- İnegöl- Domaniç Beli-Safa-Kapıkaya-Çukurca-Selim Dede Türbesi üzerinden Kütahya’ya kadar uzanıyordu. Kütahya’dan Bursa’ya gitmek isteyenler de aynı yolu kullanırlardı.
![Domaniç’te Tarihi Uluyol: Bizans'tan Osmanlı'ya Uzanan Bir Yolculuk](https://www.kutahyaninsesi.com/sites/1410/uploads/2024/05/25/large/domanic-tarihi-uluyol-2.webp?)
YOL GÜVENLİĞİNİ ÇUKURCA SAĞLIYORDU
Osmanlı döneminde bu yolun güvenliği, İnegöl tarafında Mizal (Gündüzlü) köylüleri ve Domaniç tarafında Çukurca köylüleri tarafından kurulan derbendlerle (karakol) sağlanırdı.
![Domaniç’te Tarihi Uluyol: Bizans'tan Osmanlı'ya Uzanan Bir Yolculuk](https://www.kutahyaninsesi.com/sites/1410/uploads/2024/05/25/large/domanic-tarihi-uluyol-4.webp?)
EVLİYA ÇELEBİ DE GEÇTİ
Ünlü seyyah Evliya Çelebi de 1640 yılında bu yoldan geçerek Domaniç'e bağlı Çukurca köyü ve Selim Dede Türbesi'ni ziyaret edip Tavşanlı’ya gitmiştir.
![Domaniç’te Tarihi Uluyol: Bizans'tan Osmanlı'ya Uzanan Bir Yolculuk](https://www.kutahyaninsesi.com/sites/1410/uploads/2024/05/25/large/domanic-tarihi-uluyol-3.webp?)
Tarihi Uluyol, bugün de geçmişin tanıklığını yapan önemli bir kültürel miras olarak değerini korumaktadır.