Domaniç Belediyesi GES Projesini 2021 yılında tamamladı. O günden bugüne Güneş Enerji Santrali Projesi ile maddi gelirin yanı sıra doğayı koruma anlamında ciddi katkıları olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜKENMEYEN BİR ENERJİ

Başkan Ertürk, yaptığı açıklamasında,

“Güneş enerjisi, sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalanması sebebi ile tükenmeyen bir enerji türüdür. Yenilebilir ve temiz enerji olması sebebi ile çevreye zararlı duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkileri yoktur. Çevreci ve Yenilenebilir Enerji kaynaklarının değerini çok iyi bildiğimiz için 360 KWH'lık GES projemizi 2021 yılında faaliyete geçirmiştik” dedi.

BUGÜNE KADAR 1.343,71 MWH ENERJİ ÜRETTİ

Güneş Enerji Santrali kurulduğu günden bugüne kadar 1.343,71 mWh enerji ürettiğini aktaran Ertürk,

Domaniç'te Temizlik Seferberliği Kampanyası Başladı Domaniç'te Temizlik Seferberliği Kampanyası Başladı
“ 2023 yılında enerji santrali sayesinde 712,68 ton dünyaya karbondioksit emisyonu tasarruf edilmiştir. Eğer bu enerji termik santrali olsaydı bacasından 712,68 ton karbondioksit salınımı gerçekleşmiş olacak ve dünyaya karbondioksit salınımı gerçekleşecekti. Yani tamamen Güneş enerji santralimiz doğaya zarar vermeyen bir enerji üretim merkezidir. Bu karbondioksit emisyon emilimi için 18 bin 274 ağacın fotosentezine tekabül ediyor. Ayrıca, 2 milyon 859 bin 885 kilometre yapan aracın karbondioksit emisyon emilimini sağlamaktadır. İlçemize kazandırdığımız Güneş Enerji Santralimiz ilçemize enerji sağlamakla birlikte doğaya da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Editör: Serdar Yiğit