Ankara, Eskişehir, Kütahya, Aydın, İzmir ve Manisa illerinden öğrencinin katıldığı gezi programı, Osmanlı'nın doğduğu topraklar olan Domaniç’teki Osman Gazi'nin babaannesi Hayme Ana’nın türbesinden başladı. 

Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Münevver Karabulut, "Projemiz her yıl bu tarihte geniş katılımlı gerçekleştiriliyordu. Bu yıl depremden dolayı, üniversite öğrencilerimizin online eğitime geçmiş olasından dolayı, temsili bir grupla gerçekleştirildi. Şuan türbe ziyaretimizi 6 ilden gençlerimiz geldi. Onları buradan Söğüt'e yolcuğu edeceğiz öğleden sonra erkek öğrencilerimizi Domaniç'te ağırlayacağız" dedi.  

Domaniç’e gelen öğrenciler de Emekli Öğretmen ve Eski Belediye Başkanı İbrahim Önder'den bilgi alarak Domaniç’teki tarihi mekanları dolaşarak Domaniç hakkında bilgi topladı. 

Program kapsamında sırasıyla Bilecik'te Hamidiye Külliyesi, Ertuğrul Gazi Müzesi, Şeyh Edebali Türbesi; Bursa'da Emir Sultan Camisi, Yeşil Cami, Ulu Cami, Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri; Çanakkale'de Kilitbahir Kalesi, Merkez Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir Kalesi, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı gezilecek.
 

Editör: Serdar Yiğit