BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er memur ve emeklilerinin artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamu çalışanlarının ücretlerinin yoksulluk sınırının yarısından dahi az olduğunu, emeklilerinin ise açlık sınırının altında kaldığını ifade etti.

BASK Kütahya İl Temsilcisi Er’in açıklamaları şöyle;

Domaniç SYDV 7 milyon 949 bin TL yardım yaptı Domaniç SYDV 7 milyon 949 bin TL yardım yaptı

“Evvelki gün sayın Cumhurbaşkanı memur ve emeklilere verilecek artış oranını %25 olarak açıklamıştı. Dün ise grup toplantısında bunun %30 olarak uygulanacağını duyurdu.

Buradan tekrar ifade etmek gerekir ki TÜRK-İŞ’e göre, Aralık ayında, 4 kişilik ailenin açlık sınırı 8 bin 130 TL, yoksulluk sınırı 26 bin 485 TL oldu. Aynı araştırmaya göre mutfak enflasyonu aylık %4,41, son 12 aylık %98,41 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Aralık ayında enflasyon (TÜFE)  % 1,18  artmıştır. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran % 5.18’dir. Yine TUİK’ e göre 12 aylık enflasyon % 64,27 iken ENAG’ a göre % 137.55’tir.

Asgari ücret %54, vergi ve harçlara gelen artış %123 iken kamu çalışanlarına verilecek olan %30’luk artış alım gücünü yükseltmeyecektir. Temel gıda ürünlerinin %150 civarında arttığı, kiraların, faturaların %200’lerin üzerinde arttığı bir dönemde bu artış kabul edilemez!

En düşük memur maaşının sadece 8 yıl önceki alım gücüne kavuşabilmesi için maaşlar yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. En düşük emekli aylığı ise asgari ücret olmalıdır.

Memur ve emekliler Sadaka değil, hakkını istiyor”