Domaniç ilçesine bağlı Fındıcak köyünde yaklaşık 14 yıl önce defineciler tarafından bulunan mozaik halı gün yüzüne çıkarılacağı günü bekliyor.

TARİH YER ALTINDA TALAN EDİLİYOR

Yaklaşık 14 yıl önce Fındıcak Köyü Çamaşırlık mevkiinde bulunan Mozaik halı parçalanıyor. Gazetemize ulaşan köy halkından bir vatandaş bu tarihin yok olmasından rahatsız. Gün yüzüne çıkarılmasını ve sergilenmesini istiyor.

Dünyaca Ünlü Yazar Fransa’daki İmza Günlerinde Kitapseverlerle Buluştu Dünyaca Ünlü Yazar Fransa’daki İmza Günlerinde Kitapseverlerle Buluştu

14 YIL ÖNCE DEFİNECİLER TARAFINDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

Bu halı 14 yıl önce defineciler tarafından bulunduğunu ve Kütahya Müzeler tarafından bu alanın sit alanı olarak belirlendiğini ifade etti. Vakıflardan ekiplerin gelip incelediğini fakat alanın herhangi bir işlem yapılmadığından rahatsız olduklarını dile getirdi. Bir kısmı açık olan mozaik halı hem hava şartları ve hem de defineciler tarafından tahrip edildiğini belirten köylüler artık bu alanda çalışma yapılmasını istiyor.

ARKEOLOJİK PARK YAPILACAKTI

Dönemin Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Kütahya Müzeler Müdürlüğü'nün 2016 yılında Domaniç Anıtsal Tonozlu Mezarı Kurtarma Kazısı sırasında destek verdi. Bu alanın açık hava Arkeo-Park olması için girişimlerde bulundu.

Bu mozaik halılar da kurtarılarak ilçe emniyet amirliği karşısında yapılacaktı ve Arkeo-Park projesi kapsamında sergilenecekti.

Editör: Serdar Yiğit