Öncelikle yazıma başlamadan, sessiz ve sedasız kapımızı çalan "Hicri 1446" Yılımız. Muharrem Ayı, Türk ve İslam Alemi İçin Huzura, Selamete ve Birliğe Vesile Olsun İnşallah.

EURO 2024  Avrupa futbol Şampiyonası'nda çeyrek finalde Hollanda'ya 2-1 mağlup olarak turnuvaya veda eden A Milli Futbol Takımımıza bizlere yaşattığı heyecan ve gurur için teşekkür ediyorum. Türk Milleti olarak biz sizlerden razıyız.

Malumunuz bu hafta sonu 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı. Haftayada Domaniç’te tarihi Ebe Çamlığı'nda olacak pehlivanlar. 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin finalinde Mustafa Taş’ı yenerek üst üste ikinci kez altın kemerin sahibi olan Yusuf Can Zeybek’i kutluyor başarıların devamını diliyorum. Ata sporumuz olan güreşe duyulan ilginin her geçen gün artması ve özellikle yağlı güreşlere rağbet bizleri sevindirmekte tabikide. Bu vesileyle önümüzdeki haftayı tüm Domaniçliler olarak dört gözle bekliyoruz. Domaniç’te yapılacak güreşler, Ebe Hatun Çamlığının ihtişamı ile bir başka olacak inşallah. Domaniç ve Domaniçli birlik ve beraberlik içerisinde tarihine ve kültürüne sahip çıkacaktır düşüncesindeyim. Çıkmalıyız da.

663. Domaniç Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Şanına yakışır bir şekilde geçmesi adına Domaniç Belediyesinin özverili çalışması şahsımı çok mutlu etti. Bu hummalı çalışmanın neticesi muhakkak güzel olacaktır. Bu hafta sonu er meydanında pehlivanlarımıza hep birlikte maşallah demek için davetlisiniz efendim.

Hayran kalmamak elde değil. Geçtiğimiz pazar günü 7 Temmuz 2024 tarihinde Güney Köyümüzde Çad Dede etkinliği vardı. Haftalardır heyecanla beklediğim bu etkinliğe katılma fırsatı buldum. Güney köylülerinin coşkusuna şahit oldum. Güney köyü halkı ellerinden geldiğince gelen misafirlerine ikramda bulunmaktan geri durmamışlar. Rabbim yaptıkları hayratları kabul buyursun. Gerçekten en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş harika bir etkinlik oldu Çat Dede hayratı.

Çat dede kimdir diye merak edenlere kısaca bilgi vermek gerekirse,13.yy. yaşamış Koyun Baba müritlerindendir. Oda Koyun Baba'nın izinde Kayı Boyu başta olmak üzere çevre beylikleri halk ve askerlerin irşad ve maneviyatını yükseltmek için çalışmıştır. Anadolu'nun bir Türk yurdu olmasında katkısı olmuştur. Bazı menkıbelerde adı Selim Dede ( Çat Dede) olarak geçmektedir. Güney Köyünde Beşik tepede mezarı bulunmaktadır. Güney köyü ve civar köyler ahalisi her sene törenlerle anma ve yaşatma çabasındadır.

Saniyede 3.23 m3 akan derenin ve ulu çınarların altında bu etkinliğin hazzını yaşayan biri olarak çok mutluyum. Bir dahaki sefere de yaşamak nasip olur inşallah. Etkinliğe katılan bölge halkını bağırlarına basıp birlik ve beraberliklerini pekiştiren, Güney köyümüzün misafirperverliğini misafirlere hissettiren başta Güney köyü muhtarımızı ve tüm Güney köyü halkını tebrik ediyorum. Uzun lafın kısası bu pazar günü Güney Köyü binleri ağırladı, çok güzeldi. Haftaya ebe Çamlığında Domaniç daha bir güzel olacak inşallah.

Kalın sağlıcakla.